Два вековни дъба са природно богатство за омуртагското село Величка. Няма жител на населеното място, който да не знае за тях и да няма близък или по-далачен спомен, свързан с дърветата.
"За пореден път се показа отчетливо, че "Демократична България" (ДБ) и независимият депутат Божанков представляват апендикс на Пеевски". Това каза пред журналисти в парламента председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов относно гласуването на депутатите за председател на Народното събрание (НС).
В тази ситуация на все по-завързващ се парламентарен възел, виждаме как ДБ, а на моменти и "Продължаваме промяната" (ПП) играят ролята на системен саботьор, каза Костадинов. Те са тези, които винаги намират причина нещо да не харесат. Ние също имаме забележки към кандидатурата на Силви Кирилов за председател на НС- той е добър лекар, но не става за председател на НС, както Вежди Рашидов, посочи лидерът на "Възраждане"
"Ако отидем отново на избори с "МВР на Пеевски" не може да очакваме различен резултат", коментира още Костадин Костадинов. Според него "цял свят видя как МВР
Общинският съвет в Самуил ще разгледа Годишната програма за развитие на читалищната дейност в общината за 2025 г., сочи информация на сайта на местната администрация.
Според предварителните материали по дневния ред предстои да бъде актуализирана разходната част на бюджета на Община Самуил и капиталовия списък за 2024 година. Съветниците ще обсъдят и приемат също изменения и допълнения в Програмата за управление и разпореждане с имоти – общинска собственост. Сред точките от дневния ред са още актуализиране на списъка на пътуващи учители и педагогически персонал, както и отпускане на еднократни помощи на нуждаещи се от общината.
Материалите за заседанието са публикувани на страницата на Община Самуил, в секция Общински съвет.
В началото на месеца местният парламент проведе изнесено заседание. Една от гласуваните с единодушие докладни бе за отпускане
Общинските съветници в Генерал Тошево ще разгледат шест точки на редовното си заседание днес, става известно от публикуваната покана на сайта на общинската администрация.
Общинският съвет ще реши дали да одобри актуализация на бюджет 2024 година на Община Генерал Тошево.
На редовното заседание ще се обсъди дали да бъдат осигурени средства за инициативата “Благотворителна Коледа 2024 година” за закупуване на трайни хранителни продукти, които да се предоставят на крайно нуждаещи се жители на общината.
Съветниците ще обсъдят докладна записка от кмета на общината Валентин Димитров относно предоставянето на временен безлихвен заем във връзка със сключването на договор за финансиране на проект „Да изберем здравето и природата за глобална защита".
В област Плевен в дирекциите „Социално подпомагане“ (ДСП) са приети 18 017 заявления-декларации за отпускане на целева помощ за отопление за сезон 2024/2025 г. Това съобщиха от Регионална дирекция „Социално подпомагане“ (РДСП) в Плевен.
Най-много са постъпилите заявления-декларации в ДСП - Плевен (с териториален обхват община Плевен и община Пордим) – 5921. Само за община Плевен приетите заявления са 5147. На следващо място е ДСП - Никопол, с обхват община Никопол и община Гулянци, с приети 2904 заявления-декларации, следвани от дирекцията в Долна Митрополия, включваща община Долна Митрополия и община Долни Дъбник, с 2705 заявления и т.н.
Към момента са издадени 15 406 заповеди за отпускане на помощта и 2529 за отказ, останалите 82 заявления-декларации са в процес на обработка, допълniha от РДСП - Плевен.
Оттам посочиха, че при
Министерството на външните работи (МВнР) на България поздрави Радмила Шекеринска от Република Северна Македония за назначението за следващ заместник генерален секретар на НАТО. Това се посочва в пост на ведомството в платформата Екс. От МВнР пожелават на Шекеринска успех в бъдещата отговорна професионална роля.
От МВнР изказват и благодарност към доскорошния заместник генерален секретар на Алианса - румънеца Мирча Джоана.
Преди ден президентът Румен Радев също поздрави Радмила Шекеринска за новата позиция. Той изрази надежда тя да допринесе с работата си за укрепването на колективната отбрана и сигурност на съюза.
Данни за двата вековни дъба има и в регистъра на Изпълнителната агенция по околната среда. Те са от вида Quercus spp. Дърветата са гордост за местното население, което през годините се грижи за тях, опазвайки ги. Още през 1990 г. са оградени и са им поставени табели, които указват ориентировъчната възраст на растенията, след посещение на експерти от РИОСВ – Шумен, разказа пред репортер Шукри Ахмед – бивш кмет на Величка.
Едното дърво се намира почти в центъра на селото, на кръстовище пред джамията, съградена през 1683 година. Ахмед си спомня, че в неговото детство, край дървото са се събирали деца и възрастни в дните на големите мюсюлмански празници Рамазан Байрам и Курбан Байрам. Връзвана е люлка и малките са играели тук. До дървото има два кладенеца, водата от които е годна за пиене. Другият дъб е в долния край на Величка по пътя за съседното село Менгишево, до местното езерце.
Според данни от регистъра на Изпълнителната агенция по околната среда дъбът в центъра на селото е на възраст над 550 години. Височината му е 22 метра, а обиколката 5,30 метра. Другият, по официални данни, е на 500 г., висок 18 метра и с обиколка 4,95 метра.
Местните хора, освен с двата вековни дъба, се гордеят и с многото кладенци в околността – около 26. В тези водоизточници, въпреки сушавите години напоследък, все още има вода.
Село Величка, по думите на 66-годишния Шукри Ахмед, се е наричало Вели бей кьой и е възникнало край и заради вода. В миналото овчар на име Вели открива вода в землището на селото и построява чешма, така се разраства и населеното място.
Двама души са загинали, 24 души са ранени при 17 пътни инцидента в страната през изминалото денонощие, съобщиха от МВР на сайта си.
В София е имало една тежка и 35 леки катастрофи.
От началото на месеца в страната са станали 393 пътни произшествия с 44 загинали и 502 ранени. Катастрофите от началото на годината са 6431, вследствие на тях 421 души са починали, а 8101 са пострадали.
Общинските съветници в Созопол се събират днес на своето 14 - то си редовно заседание, което ще се проведе в заседателната зала в сградата на Общинския съвет (ОбС), а началото му е обявено от 9:30 часа. Това става ясно от покана, публикувана на официалния сайт на Общинския съвет.
Съветниците ще определят броя на таксиметровите автомобили, работещи на територията на общината, като предложението внесено в докладна записка е максималният им брой да бъде запазен на 130. В същата докладна е предложено разрешителните за таксиметров превоз на пътници да се издават за минимален срок на валидност от пет месеца.
Съветниците ще разгледат и гласуват Отчета за дейността на ОбС и неговите комисии за периода от 13 май до 13 ноември т.г.
Кандидатстване на Община Созопол с проектно предложение "Ремонт и рехабилитация на съществуваща пристанищна инфраструктура в гр. Черноморец&ldqu
Общинските съветници в Болярово утвърдиха на днешното си заседание предложената от кмета Христо Христов промяна в инвестиционната програма и бюджета на общината за 2024 г. С част от финансирането, предвидено за няколко обекта, заложени в капиталови списък, ще се погаси частично дълг към Фонд ФЛАГ, обясни по време на сесията заместник-кметът Нина Терзиева.
Това не означава, че обектите от капиталовата програма няма да се изпълняват, но поради забавяне на процедури, с каквито трудности се сблъскват и други общини, реализирането им се отлага за следващата календарна година, посочи още Терзиева. Както информирахме, поетият от Общината краткосрочен дълг от Фонд ФЛАГ бе с цел покриване на разходите за изготвяне на технически проект за изграждане на инфраструктура, необходима за разкриването на нови социални услуги в с. Мамарчево. Въвеждането им е с оглед планираното закриване на Дома
Ако държавата в лицето на централата и местната власт продължава да демонстрира безсилие, призовавам паметникът на Бузлуджа да бъде даден на БСП. Това заявява председателят на „БСП-Обединена левица“ Атанас Зафиров в позиция, изпратена до медиите.
„Ние знаем как да го възстановим. Ще направим и невъзможното той да заблести отново. Нашите предци го построиха. Ние ще се грижим за него“, посочва Зафиров.
В неделя референдумът в Казанлък, на който жителите трябваше да отговарят на въпроса: "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?", се оказа неуспешен поради ниска избирателна активност. За да бъде признат, беше необходимо да гласуват 40 на сто от имащите право на глас, а до урните отидоха едва 19,44 % от тях. Въпреки това с „да“ на въ
ТЕЦ "AES Гълъбово" е в пълна готовност за експлоатация през предстоящия зимен сезон, съобщиха от въглищната централа. Тя има осигурени на склад над 280 000 тона лигнитни въглища. Осигурените на склад въглища биха осигурили нормалната работа на централата при пълно натоварване за близо месец. Съгласно нормативните изисквания ТЕЦ "AES Гълъбово" има осигурен и достатъчен резерв от течно гориво, както и варовик, необходим за процеса на сероочистване.
Централата успешно завърши годишната планово-профилактична ремонтна кампания на двата енергоблока, информират от ТЕЦ "AES Гълъбово". В момента генериращите мощности са разполагаеми към електроенергийната система и в пълна готовност за експлоатация през настоящия зимен период.
През октомври ТЕЦ "AES Гълъбово" произведе за българските потребители над 180 000 мегаватчаса (MWh) електроенергия. Това количество би задоволило средното
И днешното население се отнася с грижа към чешмите и кладенците. Ахмед разказва, че в миналото овчарите (тук са се отглеждали стада овце, крави и биволици) винаги носели нож в себе си и когато откриели вода, издълбавали мястото и се образувало ручейче с идеята да има място за водопой на животните. От водата пият и хората, връщайки се и отивайки на полето, тъй като основният поминък тук е бил земеделието. Постепенно се изграждат чешми „за себап“ (добро дело, благодеяние).
Въпреки че дните им преминават в усилен труд на къра, в миналото хората на Величка имат отношение и към образованието на децата си. С всеобщи усилия те съграждат ново училище. Ахмед си спомня как родителите му са участвали в градежа, като всеки месец са полагали по пет трудодни. Така е изградена и детската градина. Тези две институции, през които са преминали поколения, днес са закрити. Малкото ученици от селото учат в съседното Врани кон.
Двата вековни дъба от Величка са част от общо 29-те защитени вековни дървета, съгласно Закона за биологичното разнообразие, които растат на територията на област Търговище.